Popis Broskvoň RUBIRA - červenolistá - podnož Rakoniewická v kontejneru
Broskvoň Rubira je odrůda, která na první pohled zaujme červeně zbarvenými listy. Jedná se o pozdní odrůdu, která se sklízí v září. Plody mají středně velkou velikost a tmavší, vínovou barvu. Dužnina je sladká a aromatická. Plody je dobré nechat na stromě dobře uzrát a sklízet je, když jsou trochu měkčí. Slupka plodů je lehce nahořklá. Růst je nižší, stromek dorůstá výšky 2 - 4m. Tato odrůda je vhodná do všech pěstitelských oblastí, včetně okrajových. Je dobře odolná mrazu.
JAK PĚSTOVAT BROSKVONĚ
Broskvoně (Prunus persica) začínají být rozšířené v mnoha zahradách. Díky nově vyšlechtěným a odolným odrůdám je lze pěstovat až v nadmořských výškách do 500 m n. m. Broskvoně mají rády teplá a výhřevná místa chráněná před větrem. Půda pro broskvoně je ideální lehká, dobře propustná a dobře zásobená vláhou. Půdy těžké a zamokřené ale broskvoně nesnesou. Ideální výsadba broskvoní je na jaře (prostokořenné stromky). Broskvoně v kontejneru pak lze vysazovat od jara až do podzimu.
Jak vybrat broskvoň
Výběr správné odrůdy je zásadní pro následné úspěšné pěstování a bohatou sklizeň. Při výběru je nutné zohlednit:
- do jaké oblasti budeme strom vysazovat
- jaké máme v místě půdní podmínky
- požadovanou výšku stromu v dospělosti
- doba zrání plodů a jejich další vlastnosti (např. odlučitelnost od pecky)
Podnože pro broskvoně
Podnož ovocného stromku má velký vliv na jeho zdárný růst. Ovlivňuje velikost stromu a jeho bujný růst, nástup do plodnosti, vybarvenost plodů, životnost a mrazuvzdornost. Podnož vybíráme také podle půdy, která je v místě kde budeme stromek sázet.
Velký přehled o podnožích pro ovocné stromky máme zde.
Řez broskvoní
Broskvoně potřebují v koruně dostatek světla. Koruna se proto musí udržovat dostatečně prosvětlená. U broskvoní se provádí řez jarní a letní. Jarní řez se provádí v době těsně před květem nebo v květu. Bývá to březen nebo duben. Odstraňují se jednoleté výhony, které zbytečně zahušťují korunu nebo se zakracují na délku 3 – 5 květních pupenů. Letní řez se provádí v srpnu. Odstraňují se tzv. vlky (neplodné výhony které zahušťují korunu). Na konci srpna nebo začátkem září se mohou ještě zakrátit jednoleté výhony na 30 – 40 cm.